- فروشگاه فایل تکثیر گیاهان خانگی اقدام پژوهی , درس پژوهی , طرح درس , پاورپوینت درسی , گزارش تخصصی , پیک نوروزی , سوالات دادگستری , تجربیات مدون , فرم و قرارداد
هر گونه مشکل در نحوه خرید، استفاده از فایل، دانلود و... را با شماره پشتیبانی مطرح کنید تا در سریع ترین زمان رفع کنم. همچنین جهت دریافت راهنمایی و ... و همچنین در صورتی که میخواهید فایل را از طریق تلگرام دریافت کنید در تلگرام در ارتباط باشید.

تکثیر گیاهان خانگی

تکثیر گیاهان خانگی

 

 

 

 

 

 

 

یكی از ساده‏ترین روش‏ها برای تكثیر اغلب گیاهان آپارتمانی و حتی بعضی از گیاهان باغچه‏ای، تقسیم بوته است.
در این روش اساس كار این است كه گیاه از گلدان خارج شده و به چند گیاه كوچك‏تر كه دارای ریشه هستند تقسیم شود. به این ترتیب یك گیاه كامل ممكن است به دو، سه و یا حتی چهار گیاه كوچك‏ترتبدیل گردد.
در مورد گیاهان آپارتمانی انواع سجافی یا گندمی، برگ بیدی، آگلونما و اسپیدسترا با این روش تكثیر می‏شوند. بعضی از گیاهان باغچه‏ای كه قابل ازدیاد به صورت تقسیم بوته هستند عبارتند از: انواع سدوم، پیچ امین‏الدوله، پیچ تلگرافی، گیاهان خانواده كراسولاسه (مثل نازگوشتی)، كوكب، زنبق و گیاهانی كه ریشه‏های غده‏ای دارند.
زمان مناسب‏ عمل ازدیاد گیاهان را در فصل بهار انجام دهید. در مورد گیاهان باغچه‏ای هر قدر هوا خنك‏تر باشد درصد موفقیت بیشتر است. انتخاب گیاه مناسب‏ گیاهی كه برای تكثیر انتخاب می‏شود باید سالم، شاداب و پرشاخ و برگ بوده و ریشه كافی داشته باشد.
از تكثیر گیاهان مریض و آفت‏زده خودداری كنید.


▪ تذكر:
قبل از تقسیم بوته از دادن آب به گلدان خودداری كنید. طریقه خارج كردن ریشه از گلدان‏ ابتدا گلدان را برگردانده و با یك دست طوقه گیاه را می‏گیریم و با دست دیگر لبه گلدان را به پشت یك گلدان سفالی خالی و یا هر جسم سخت دیگر می‏زنیم تا ریشه به طور كامل همراه با خاك‏های اطرافش از گلدان خارج شود.
بعد از اینكه ریشه از گلدان خارج شد بهتر است ریشه‏های زاید و بلند و قسمت‏های پوسیده را با قیچی جدا كنیم.
در مورد گیاهان گرانقیمت و گیاهانی كه نسبت به بیماری‏ها حساس هستند بهتر است ریشه با محلول آب ولرم و سموم قارچ‏كُش ضد عفونی شود. سپس موقع آن می‏رسد كه با چاقوی تیز یا قیچی، گیاه اصلی را به چند گیاه كوچك‏تر تقسیم كنید، اما یادتان باشد هر كدام از گیاهان تكثیر شده باید قدری ریشه داشته باشند.
آماده كردن گلدان برای كاشت گیاهان تكثیر شده‏ كف گلدان‏ها را سوراخ نموده و داخل آن را به قطر یك سانتی‏متر سنگ‏ریزه بریزید، سپس یك قسمت خاك‏برگ، یك قسمت خاك باغچه و یك قسمت ماسه را خوب مخلوط كنید و تا یك‏سوم از ارتفاع گلدان را با این خاك پر كنید. حالا ریشه گیاه جدید را در گلدان قرار داده و در قسمت‏های خالی دوباره مخلوطی از آن سه نوع خاك را بریزید.

3 صفحه word

 


اشتراک بگذارید:


پرداخت اینترنتی - دانلود سریع - اطمینان از خرید

پرداخت هزینه و دریافت فایل

مبلغ قابل پرداخت 1,100 تومان
کدتخفیف:

درصورتیکه برای خرید اینترنتی نیاز به راهنمایی دارید اینجا کلیک کنید


فایل هایی که پس از پرداخت می توانید دانلود کنید

نام فایلحجم فایل
taksir_1205759_3824.zip29.1k