- فروشگاه فایل دانلود پاورپوینت درس 5 دین و زندگی دهم آینده ی روشن اقدام پژوهی , درس پژوهی , طرح درس , پاورپوینت درسی , گزارش تخصصی , پیک نوروزی , سوالات دادگستری , تجربیات مدون , فرم و قرارداد
هر گونه مشکل در نحوه خرید، استفاده از فایل، دانلود و... را با شماره پشتیبانی مطرح کنید تا در سریع ترین زمان رفع کنم. همچنین جهت دریافت راهنمایی و ... و همچنین در صورتی که میخواهید فایل را از طریق تلگرام دریافت کنید در تلگرام در ارتباط باشید.

دانلود پاورپوینت درس 5 دین و زندگی دهم آینده ی روشن

دانلود پاورپوینت درس 5 دین و زندگی دهم آینده ی روشن

 

 

 

 

 

 

 

 

قابل ویرایش

14 اسلاید

 

موضع این درس راه های اثبات امکان و ضرورت معاد می باشد.

در این درس با روش های مختلف اثبات می کنیم که نه تنها معاد وجود دارد بلکه وجود آن یک ضرورت است.

نگاهی کوتاه به زندگی روزمره انسان ها نشان می دهد که انسان در مواقعی که احتمال خطر یا خسارتی در میان باشد، سعی می کند جلوی خسارت احتمالی را بگیرد و از خطری که ممکن است پیش آید، بگریزد. در چنین شرایطی حتی اگر شخصی دیوانه یا دروغگو، که در شرایط عادی گفته او برایمان اعتباری ندارد، به ما خبری بدهد؛

پیامبران عاقل ترین و راستگوترین مردمان در طول تاریخ بوده اند. آنان با قاطعیت کامل از وقوع معاد خبر داده اند و نسبت به آن هشدار داده اند.

اگر به فرض در اثبات معاد، هیچ دلیلی جز همین خبر پیامبران نداشته باشیم، تکلیف ما در برابر این خبر چیست؟ ما که برای فرار از خطرهای کوچک احتمالی، سخن هر کسی را می پذیریم، چگونه می توانیم وقتی که پای سعادت یا شقاوت ابدی ما در میان است، با بی توجّهی از کنار این خبر بگذریم؟

 

حکمت الهی

حکیم کسی است که کارهایش هدفمند است و به نتایج صحیح و درست منتهی میشود. بنابراین، خدایی که حکیم است، کار بیهوده نمی کند؛ زیرا کار عبث و بیهوده از جهل و نادانی سرچشمه میگیرد. خداوند حکیم هر موجودی را برای هدف شایست های خلق میکند و امکانات رسیدن به آن هدف را هم به او عطا میکند. اگر خداوند تمایلات و گرایش هایی را در موجودات قرار داده، پاسخ مناسب آن را هم پیشبینی کرده است؛ به طور مثال، در مقابل احساس تشنگی و گرسنگی حیوانات، آب و غذا را آفریده تا بتوانند تشنگی و گرسنگی خود را برطرف کنند.

هر انسانی گرایش به بقا و جاودانگی دارد و از ابودی گریزان است و بسیاری از کارهای خود را برای حفظ بقای خود انجام میدهد. همچنین هر انسانی خواستار همه کمالات و زیبایی هاست و این خواستن هیچ حدی ندارد.

اما دنیا و عمر محدود انسا نها پاسخگوی این گونه خواسته ها نیست؛ بنابراین باید جای دیگری باشد که انسان به خواسته هایش برسد. اگر بعد از این دنیا، زندگی ای نباشد، در این صورت باید گفت: خداوندگرایش به زندگی جاوید را در وجود انسان قرار داده و سپس او را در حالی که مشتاق حیات ابدی است، نابود می کند! آیا این کار با حکمت خداوند سازگار است؟!

 

عدل الهی

عدل یکی از صفات الهی است. خداوند عادل است و جهان را بر عدل استوار ساخته است.

زندگی انسان ها نیز داخل این نظام عادلانه قرار دارد؛ از ای نرو، خداوند وعده داده است که هرکس را به آنچه استحقاق دارد برساند و حق کسی را ضایع نکند. اما زندگی انسان در دنیا به گونه ای است که امکان تحقق این وعده را نمی دهد؛ زیرا:

الف) پاداش بسیاری از اعمال، مانند شهادت در راه خدا، در دنیا امکا نپذیر نیست.همچنین پاداش کسی که کارهای نیک فراوانی دارد و به جمع زیادی از انسانها خدمت کرده است، با توجه به عمر محدودی که دارد، میسر نیست.

ب) مجازات بسیاری از کسانی که به دیگران ستم کرده اند، در این دنیا عملی نیست. برای مثال، مجازات کسی که افرادی را به قتل رسانده یا مانع رشد استعدادهای بسیاری از انسانها شده است، در این جهان ممکن نیست و اگر جهان دیگری نباشد، که ظالم را به مجازات واقعی اش برساند و حق مظلوم را بستاند، بر نظام عادلانه خداوند ایراد وارد می شود.

 

 


اشتراک بگذارید:


پرداخت اینترنتی - دانلود سریع - اطمینان از خرید

پرداخت هزینه و دریافت فایل

مبلغ قابل پرداخت 4,500 تومان
کدتخفیف:

درصورتیکه برای خرید اینترنتی نیاز به راهنمایی دارید اینجا کلیک کنید


فایل هایی که پس از پرداخت می توانید دانلود کنید

نام فایلحجم فایل
ayandeye-roshan_1753746_7614.zip1.4 MB